
| Sunk Costs | Variable Costs | Opportunity Costs | |
| a. | No | Yes | Yes |
| b. | Yes | Yes | Yes |
| c. | No | Yes | No |
| d. | Yes | No | Yes |
©2016 DeVry/Becker Educational Development Corp. All Rights Reserved.

The table depicts original cost, useful life, current age, remaining useful life, accumulated depreciation, book value, current disposal value in cash, terminal disposal value 3 years from now, and annual cash operating costs for the old machine and the new machine. The details of the table are as follows:
1. Original cost
Old machine: 10,900 dollars
New machine: 8,200 dollars
2. Useful life
Old machine: 10 years
New machine: 3 years
3. Current age
Old machine: 7 years
New machine: 0 years
4. Remaining useful life
Old machine: 3 years
New machine: 3 years
5. Accumulated depreciation
Old machine: 7,630 dollars
New machine: Not acquired yet
6. Book value
Old machine: 3,270 dollars
New machine: Not acquired yet
7. Current disposal value in cash
Old machine: 2,700 dollars
New machine: Not acquired yet
8. Terminal disposal value 3 years from now
Old machine: 0 dollars
New machine: 0 dollars
9. Annual cash operating costs
Old machine: 17,500 dollars
New machine: 14,500 dollars

The table depicts manufacturing cost per unit for 20,000 units of Part Number 498 from The Portland Company. The details of the table are as follows:
1. Direct materials: 4 dollars
2. Variable direct manufacturing labor: 22 dollars
3. Variable manufacturing overhead: 17 dollars
4. Fixed manufacturing overhead allocated: 20 dollars
5. Total manufacturing cost per unit: 63 dollars

The table depicts variable and fixed costs for The Reward One Company. The details of the table are as follows:
1. Variable costs that vary with number of units produced, direct materials: 600,000 dollars
2. Variable costs that vary with number of units produced, direct manufacturing labor: 700,000 dollars
3. Variable costs (for setups, materials handling, quality control, and so on) that vary with number of batches, 100 batches times 1,500 dollars per batch: 150,000 dollars
4. Fixed manufacturing costs: 250,000 dollars
5. Fixed marketing costs: 400,000 dollars
6. Total costs: 2,100,000 dollars

The table depicts variable and fixed manufacturing costs that are current for 2020 and expected in 2021. The details of the table are as follows:
1. Variable manufacturing costs, direct material cost per cellular modem circuit board
Current costs in 2020: 180 dollars
Expected costs in 2021: 170 dollars
2. Variable manufacturing costs, direct manufacturing labor cost per cellular modem circuit board
Current costs in 2020: 50 dollars
Expected costs in 2021: 45 dollars
3. Variable manufacturing cost per batch for setups, materials handling, and quality control
Current costs in 2020: 1,600 dollars
Expected costs in 2021: 1,500 dollars
4. Fixed manufacturing overhead costs that can be avoided if cellular modem circuit boards are not made
Current costs in 2020: 320,000 dollars
Expected costs in 2021: 320,000 dollars
5. Fixed manufacturing overhead costs of plant depreciation, insurance, and administration that cannot be avoided even if cellular modem circuit boards are not made
Current costs in 2020: 800,000 dollars
Expected costs in 2021: 800,000 dollars
| Total expected incremental future revenues | |
| Total expected incremental future costs |
| Cola | Lemonade | Punch | Natural Orange Juice | |
| Selling price per case | ||||
| Variable cost per case | ||||
| Cases sold per foot of shelf space per day | 7 | 20 | 22 | 4 |

The table depicts selling price, costs, and operating income per unit of the Model 9 and Model 14. The details of the table are as follows:
1. Selling price
Model 9 per unit: 125.00 dollars
Model 14 per unit: 65.00 dollars
2. Costs, direct material
Model 9 per unit: 22.00 dollars
Model 14 per unit: 20.00 dollars
3. Costs, variable direct manufacturing labor
Model 9 per unit: 12.00 dollars
Model 14 per unit: 10.00 dollars
4. Costs, variable manufacturing overhead
Model 9 per unit: 21.00 dollars
Model 14 per unit: 10.50 dollars
5. Costs, fixed manufacturing overhead, allocated on the basis of machine-hours
Model 9 per unit: 8.00 dollars
Model 14 per unit: 4.00 dollars
6. Costs, marketing (all variable)
Model 9 per unit: 11.00 dollars
Model 14 per unit: 7.00 dollars
7. Total costs
Model 9 per unit: 74.00 dollars
Model 14 per unit: 51.50 dollars
8. Operating income
Model 9 per unit: 51.00 dollars
Model 14 per unit: 13.50 dollars

The table depicts annual capacity, annual production, fixed operating costs excluding direct materials, and fixed operating costs per unit produced for the machining and finishing operations. The details of the table are as follows:
1. Annual capacity
Machining: 160,000 units
Finishing: 135,000 units
2. Annual production
Machining: 135,000 units
Finishing: 135,000 units
3. Fixed operating costs excluding direct materials
Machining: 1,620,000 dollars
Finishing: 1,350,000 dollars
4. Fixed operating costs per unit produced
Machining, 1,620,000 dollars divided by 135,000 units: 12 dollars per unit
Finishing, 1,350,000 dollars divided by 135,000 units: 10 dollars per unit

The table depicts revenues, operating costs, and operating income or loss in 2020 for Connecticut store and Rhode Island store. The details of the table are as follows:
1. Revenues
Connecticut store: 1,110,000 dollars
Rhode Island store: 830,000 dollars
2. Operating costs, cost of goods sold
Connecticut store: 790,000 dollars
Rhode Island store: 620,000 dollars
3. Operating costs, lease rent (renewable each year)
Connecticut store: 94,000 dollars
Rhode Island store: 79,000 dollars
4. Operating costs, labor costs (paid on an hourly basis)
Connecticut store: 49,000 dollars
Rhode Island store: 37,000 dollars
5. Operating costs, depreciation of equipment
Connecticut store: 24,000 dollars
Rhode Island store: 23,000 dollars
6. Operating costs, utilities (electricity, heating)
Connecticut store: 46,000 dollars
Rhode Island store: 50,000 dollars
7. Operating costs, allocated corporate overhead
Connecticut store: 47,000 dollars
Rhode Island store: 39,000 dollars
8. Total operating costs
Connecticut store: 1,050,000 dollars
Rhode Island store: 848,000 dollars
9. Operating income or loss
Connecticut store: 60,000 dollars income
Rhode Island store: 18,000 dollars loss

The table depicts revenues, variable costs, contribution margin, fixed costs (allocated), operating income, and machine-hours required for Trent Corporation and Jessica Corporation, plus totals. The details of the table are as follows:
1. Revenues
Trent Corporation: 270,000 dollars
Jessica Corporation: 180,000 dollars
Total: 450,000 dollars
2. Variable costs
Trent Corporation: 150,000 dollars
Jessica Corporation: 125,000 dollars
Total: 275,000 dollars
3. Contribution margin
Trent Corporation: 120,000 dollars
Jessica Corporation: 55,000 dollars
Total: 175,000 dollars
4. Fixed costs (allocated)
Trent Corporation: 96,000 dollars
Jessica Corporation: 64,000 dollars
Total: 160,000 dollars
5. Operating income
Trent Corporation: 24,000 dollars income
Jessica Corporation: 9,000 dollars loss
Total: 15,000 dollars income
6. Machine-hours required
Trent Corporation: 3,000 hours
Jessica Corporation: 1,000 hours
Total: 4,000 hours

The table depicts original cost, accumulated depreciation, book value, current disposal value, installation cost, annual operating cost, useful life, current age, remaining useful life, and terminal disposal value in 5 years for the old oven and the new oven. The details of the table are as follows:
1. Original cost
2. Accumulated depreciation
3. Book value
4. Current disposal value
5. Installation cost
6. Annual operating cost
7. Useful life
8. Current age
9. Remaining useful life
10. Terminal disposal value in 5 years

The data for the alternative upgrade are as follows:
One-time equipment costs: $3,000,000
Variable manufacturing cost per desk: $150
Remaining useful life of equipment: 3 years
Terminal disposal value of equipment: $0
The data for the alternative replace are as follows:
One-time equipment costs: $4,800,000
Variable manufacturing cost per desk: $75
Remaining useful life of equipment: 3 years
Terminal disposal value of equipment: $0

The table depicts direct materials, variable direct manufacturing labor, variable manufacturing overhead, fixed manufacturing overhead, variable selling expenses, and fixed selling expenses in terms of cost per bat and total costs. The details of the table are as follows:
1. Direct materials
Cost per bat: 14 dollars
Total costs: 756,000 dollars
2. Variable direct manufacturing labor
Cost per bat: 4 dollars
Total costs: 216,000 dollars
3. Variable manufacturing overhead
Cost per bat: 2 dollars
Total costs: 108,000 dollars
4. Fixed manufacturing overhead
Cost per bat: 5 dollars
Total costs: 270,000 dollars
5. Variable selling expenses
Cost per bat: 2 dollars
Total costs: 108,000 dollars
6. Fixed selling expenses
Cost per bat: 3 dollars
Total costs: 162,000 dollars
7. Total costs
Cost per bat: 30 dollars
Total costs: 1,620,000 dollars
1. Suppose Diamond is currently producing and selling 44,000 bats. At this level of production and sales, its fixed costs are the same as given in the preceding table. Home Run Corporation wants to place a one-time special order for 10,000 bats at $21 each. Diamond will incur no variable selling costs for this special order. Should Diamond accept this one-time special order? Show your calculations.
2. Now suppose Diamond is currently producing and selling 54,000 bats. If Diamond accepts Home Run’s offer, it will have to sell 10,000 fewer bats to its regular customers. (a) On financial considerations alone, should Diamond accept this one-time special order? Show your calculations. (b) On financial considerations alone, at what price would Diamond be indifferent between accepting the special order and continuing to sell to its regular customers at $37 per bat. (c) What other factors should Diamond consider in deciding whether to accept the one-time special order?

The table depicts the costs for Jersey Acres to make one kilogram of hard cheese. The details of the table are as follows:
1. Milk, 10 liters times 1.50 dollars per liter: 15 dollars
2. Variable direct manufacturing labor: 4 dollars
3. Variable manufacturing overhead: 2 dollars
4. Fixed manufacturing cost allocated: 5 dollars
5. Total manufacturing cost: 26 dollars
Required
1. Suppose Jersey Acres can acquire all the Friesian milk that it needs. What is the minimum price per kilogram the company should charge for the hard cheese?
2. Now suppose that the Friesian milk is in short supply. Every kilogram of hard cheese Jersey Acres produces will reduce the quantity of soft cheese that it can make and sell. What is the minimum price per kilogram the company should charge to produce the hard cheese?
| Expected annual sales of tools (in units) | 800,000 |
| Average selling price of tools | |
| Price quoted by Taiwanese company, in New Taiwanese Dollars (NTD) | 175 |
| Current exchange rate | |
| Variable manufacturing costs | |
| Incremental annual fixed manufacturing costs associated with the new product line | |
| Variable selling and distribution costsa | |
| Annual fixed selling and distribution costsa |
1. Should Riverside Clippers Corp manufacture the 800,000 garden tools in the Maryland facility or purchase them from the supplier in Taiwan? Explain.
2. Riverside Clippers Corp believes that the U.S. dollar may weaken in the coming months against the New Taiwanese Dollar and does not want to face any currency risk. Assume that Riverside Clippers Corp can enter into a forward contract today to purchase 175 NTD for $5.35. Should Riverside Clippers Corp manufacture the 800,000 garden tools in the Maryland facility or purchase them from the Taiwan supplier? Explain.
3. What are some of the qualitative factors that Riverside Clippers Corp should consider when deciding whether to outsource the garden tools manufacturing to Taiwan?

The table depicts selling price, variable cost per unit, development cost per unit, marketing and administrative cost per unit, total cost per unit, and operating income per unit for the TS-11 and TS-12 fitness watches. The details of the table are as follows:
1. Selling price
TS-11: 170 dollars
TS-12: 220 dollars
2. Variable cost per unit
TS-11: 29 dollars
TS-12: 43 dollars
3. Development cost per unit
TS-11: 60 dollars
TS-12: 95 dollars
4. Marketing and administrative cost per unit
TS-11: 31 dollars
TS-12: 41 dollars
5. Total cost per unit
TS-11: 120 dollars
TS-12: 179 dollars
6. Operating income per unit
TS-11: 50 dollars
TS-12: 41 dollars

The table depicts March 2020 operating income for Sandy’s Paint Shop. The details of the table are as follows:
1. Revenues, 175 dollars times 160: 28,000 dollars
2. Variable cost, including paint and labor, 100 dollars times 160: 16,000 dollars
3. Fixed painting costs: 2,500 dollars
4. Fixed marketing costs: 3,000 dollars
5. Fixed administrative costs: 3,500 dollars
6. Total costs: 25,000 dollars
7. Operating income: 3,000 dollars

The table depicts manufacturing cost per unit for Everlast. The details of the table are as follows:
1. Direct materials: 10 dollars
2. Variable direct manufacturing labor: 2 dollars
3. Manufacturing overhead: 14 dollars
4. Total manufacturing cost: 26 dollars

The table depicts costs relating to starter assemblies for the past 12 months. The details of the table are as follows:
1. Direct materials: 400,000 dollars
2. Variable direct manufacturing labor: 300,000 dollars
3. Manufacturing overhead: 800,000 dollars
4. Total: 1,500,000 dollars

The table depicts direct materials, variable direct manufacturing labor, variable manufacturing overhead, variable inspection, setup, and materials handling, allocated fixed costs of plant administration, taxes, and insurance in terms of cost per unit and costs for 30,000 units, as well as the total costs. The details of the table are as follows:
1. Direct materials
Cost per unit: 10.00 dollars
Costs for 30,000 units: 300,000 dollars
2. Variable direct manufacturing labor
Cost per unit: 5.00 dollars
Costs for 30,000 units: 150,000 dollars
3. Variable manufacturing overhead
Cost per unit: 3.00 dollars
Costs for 30,000 units: 90,000 dollars
4. Variable inspection, setup, and materials handling
Cost per unit: 10.00 dollars
Costs for 30,000 units: 120,000 dollars
5. Allocated fixed costs of plant administration, taxes, and insurance
Cost per unit: 10.00 dollars
Costs for 30,000 units: 105,000 dollars
6. Total costs
Cost per unit: 10.00 dollars
Costs for 30,000 units: 765,000 dollars

The table depicts selling price, variable costs (direct materials and labor and other costs), and quantity of Brac per unit for three products, A130, B324, and C587. The details of the table are as follows:
Selling price
Variable costs, direct materials
Variable costs, labor and other costs
Quantity of Brac per unit

The table depicts selling price, variable manufacturing cost per unit, variable marketing cost per unit, budgeted total fixed overhead costs, and hours required to produce one unit on the regular machine for A6 and EX4. The details of the table are as follows:
Selling price
Variable manufacturing cost per unit
Variable marketing cost per unit
Budgeted total fixed overhead costs
Hours required to produce one unit on the regular machine
| Equipment Manufactured | Equipment Installed | |
| Annual capacity | 285 units per year | 250 units per year |
| Equipment manufactured and installed | 250 units per year | 250 units per year |

The table depicts capacity per hour, monthly capacity, monthly production, fixed operating costs (excluding direct materials), and fixed operating cost per tablet for the mixing and tablet making departments. The details of the table are as follows:

The table depicts sales, cost of goods sold, selling, general, and administrative expenses, and operating income or loss for divisions A, B, C, and D. The details of the table are as follows:
| Cost of goods sold | ||||
| Selling, general, and administrative expenses |

The table depicts revenues, operating costs, and operating income or loss for basic and deluxe guided tours. The details of the table are as follows:
Revenues
Operating costs, administrative salaries
Operating costs, guide wages
Operating costs, supplies
Operating costs, depreciation of equipment
Operating costs, vehicle fuel
Operating costs, allocated corporate overhead
Total operating costs
Operating income or loss

A spreadsheet screenshot shows the time required per batch and the total time available per day at the various departments of Della Simpson, Inc. such as mixing, filling, and baking for the production of two brands of cookies, Della’s Delight and Bonny’s Bourbon.
The mixing department minutes for the production of the two brands of cookies are as follows:
Della’s Delight: 30
Bonny’s Bourbon: 15
Total available per day: 660
The filling department minutes for the production of the two brands of cookies are as follows:
Della’s Delight: 0
Bonny’s Bourbon: 15
Total available per day: 270
The baking department minutes for the production of the two brands of cookies are as follows:
Della’s Delight: 10
Bonny’s Bourbon: 15
Total available per day: 300

The revenue and cost data for Della’s Delight are as follows:
Revenue per batch: $475
Variable cost per batch: $175
Contribution margin per batch: $300
Monthly fixed costs allocated to each product: $18,650
The revenue and cost data for Bonny’s Bourbon are as follows:
Revenue per batch: $375
Variable cost per batch: $125
Contribution margin per batch: $250
Monthly fixed costs allocated to each product: $22,350
1. Using D to represent the batches of Della’s Delight and B to represent the batches of Bonny’s Bourbon made and sold each day, formulate Shirra’s decision as an LP model.
2. Compute the optimal number of batches of each type of cookie that Della Simpson, Inc., should make and sell each day to maximize operating income.

The table depicts Donnelly’s activity during the last quarter. The details of the table are as follows:
Sales: 43,680 dollars
Cost of goods sold, all variable: 26,180 dollars
Order processing, 50 orders processed at 280 dollars per order: 14,000 dollars
Delivery, 5,000 miles driven at 0.70 dollar per mile: 3,500 dollars
Rush orders, 6 rush orders at 154 dollars per rush order: 924 dollars
Customer sales visits, 6 sales calls at 140 dollars per call: 840 dollars
Total costs: 45,444 dollars
Operating income: 1,764 dollars loss
| Old Machine | New Machine | |
|---|---|---|
| Original cost | $900,000 | $540,000 |
| Useful life | 5 years | 2 years |
| Current age | 3 years | 0 years |
| Remaining useful life | 2 years | 2 years |
| Accumulated depreciation | $540,000 | Not acquired yet |
| Book value | $360,000 | Not acquired yet |
| Current disposal value (in cash) | $216,000 | Not acquired yet |
| Terminal disposal value (in cash 2 years from now) | $0 | $0 |
| Annual operating costs (maintenance, energy, repairs, coolants, and so on) | $995,000 | $800,000 |