

The table depicts volume information for Houston Corporation. The details of the table are as follows:

The table depicts separable costs and sales value for two different products, TomL and JimmyJ, as well as totals. The details of the table are as follows:
| Parts | Pounds of Product | Wholesale Selling Price per Pound When Production Is Complete |
| Breasts | 100 | $0.55 |
| Wings | 20 | 0.20 |
| Thighs | 40 | 0.35 |
| Bones | 80 | 0.10 |
| Feathers | 10 | 0.05 |

Details of the screenshot are as follows:
Joint costs (costs of processing corn to splitoff point): $321,000
Separable cost of processing beyond splitoff point
Corn syrup: $430,560
Corn starch: $94,740
Beginning inventory (cases)
Corn syrup: 0
Corn starch: 0
Production and sales (cases)
Corn syrup: 12,900
Corn starch: 6,500
Ending inventory (cases)
Corn syrup: 0
Corn starch: 0
Selling price per case
Corn syrup: $52
Corn starch: $25

The details are as follows:
The joint costs incurred in the processing of Hydrocarbons are $1,800.
The Company manufactures three intermediate products ICR8, ING4, and XGE3 after the first process on hydrocarbons.
These three intermediate products are further processed at various costs to manufacture final main or joint products, namely Crude oil, NGL, and Natural gas.
The intermediate product ICR8 is processed at a cost of $175 to produce 150 barrels of Crude oil at the rate of $18 per barrel.
The intermediate product ING4 is processed at a cost of $105 to produce 50 barrels of NGL at the rate of $15 per barrel.
The intermediate product XGE3 is processed at a cost of $210 to produce 800 equivalent barrels of Natural gas at the rate of $1.30 per equivalent barrel.

Details of the spreadsheet are as follows:
Joint costs (costs of noodles, spices, and other inputs and processing to splitoff point): $380,000
Beginning inventory in tons
Beef ramen: 0
Shrimp ramen: 0
Production in tons
Beef ramen: 9,000
Shrimp ramen: 11,000
Sales in tons
Beef ramen: 9,000
Shrimp ramen: 11,000
Selling price per ton
Beef ramen: $15
Shrimp ramen: $35

Details of the spreadsheet are as follows:
Joint costs (costs of noodles, spices, and other inputs and processing to splitoff point): $380,000
Separable costs of processing 9,000 tons of Beef Ramen into 12,000 tons of Special B: $36,000
Separable cost of processing 11,000 tons of Shrimp Ramen into 17,000 tons of Special S: $136,000
Beginning inventory in tons
Beef ramen: 0
Shrimp ramen: 0
Special B: 0
Special S: 0
Production in tons
Beef ramen: 9,000
Shrimp ramen: 11,000
Special B: 12,000
Special S: 17,000
Transfer for further processing in tons
Beef ramen: 9,000
Shrimp ramen: 11,000
Sales in tons
Special B: 12,000
Special S: 17,000
Selling price per ton
Beef ramen: $15
Shrimp ramen: $35
Special B: $20
Special S: $47

The table depicts production in pounds, sales in pounds, and selling price per pound for potato chips and byproduct. The details of the table are as follows:

The table depicts sales revenues, share of snake cost, processing expenses, allocated overhead, and income or loss for meat, skins, and rattles, as well as the totals. The details of the table are as follows:

Details of the flow-chart are as follows:
The joint costs incurred in the peanuts department for processing 150,000 pound of peanuts are $180,000, before reaching the splitoff point.
After reaching the splitoff point, 12,000 pound of peanuts go for processing to the salting department at a cost of $27,000.
Rest of the 16,000 pounds of peanuts goes for processing to the paste department at a cost of $12,000.
The output of the peanuts department is 65,000 pound of raw peanuts which is a main or joint product at a rate of $3 per pound.
The output of the salting department is 12,000 pounds of salted peanuts which is a main or joint product at the rate of $12 per pound.
The output of the paste department is 16,000 pounds of peanut butter which is a byproduct at the rate of $6 per pound.
| Separable Processing Costs to Make Super Products | Revenues | |
| Super A | $480,000 | $750,000 |
| Super B | 120,000 | 300,000 |
| Super D | 90,000 | 150,000 |
| Production | Sales | Selling Price | Separable Processing Costs | |
| Chocolate powder | 31,280 pounds | 6,800 pounds | $8 per pound | $46,035 |
| Milk chocolate | 50,600 pounds | 14,400 pounds | $9 per pound | $55,085 |

The table depicts costs of products for a typical month for Liverpool Sawmill, Inc.. The details of the table are as follows:

The table depicts monthly output of materials at splitoff point and fully processed selling price for studs, decorative pieces, and posts. The details of the table are as follows:
| Bread Flour | APWF | |
| Production and sales (in pounds) | 60,000 | 240,000 |
| Selling price per pound | $0.85 | $0.50 |
| Production (in gallons) | Sales (in gallons) | Selling Price per Gallon | |
| Milk | 540,000 | 523,800 | $0.80 |
| Ghee, byproduct | 12,000 | 11,400 | $0.70 |

Details of the spreadsheet are as follows:
Selling price of raw coal: $30 per ton
Cost of producing raw coal: $21 per ton
Selling price of sized and cleaned coal: $34 per ton
Annual raw coal output: 9,000,000 tons
Percentage of material weight loss in sizing/cleaning coal: 6%
Incremental costs of sizing and cleaning processes
Direct labor: $790,000 per year
Supervisory personnel: $190,000 per year
Heavy equipment: rental, operating, maintenance costs: $35,000 per month
Contract sizing and cleaning: $3.30 per ton of raw coal
Outbound rail freight: $250 per 60-ton rail car
Percentage of sizing/cleaning waste that can be salvaged for coal fines: 75%
Range of costs per ton for preparing coal fine for sale: $3 to $5
Range of coal fine selling prices (per ton): $14 to $25