

The table depicts materials price and efficiency variances for the month of May for Amalgamated Manipulation Manufacturing. The details of the table are as follows:
1.
Price variance: 3,000 dollars U
Efficiency variance: 1,500 dollars F
2.
Price variance: 3,000 dollars F
Efficiency variance: 0 dollars
3.
Price variance: 3,000 dollars F
Efficiency variance: 1,500 dollars U
4.
Price variance: 3,200 dollars F
Efficiency variance: 1,500 dollars U

The table depicts main production line information from Atlantic Company. The details of the table are as follows:
1. Actual quantity purchased: 200 units
2. Actual quantity used: 110 units
3. Standard quantity for units produced: 100 units
4. Actual price paid: 8 dollars per unit
5. Standard price: 10 dollars per unit
©2016 DeVry/Becker Educational Development Corp. All Rights Reserved.
| Actual Costs | Static Budget | Variance | |
| Direct materials | $438,000 | $473,000 | $35,000 F |
| Direct manufacturing labor | 63,600 | 66,000 | 2,400 F |
| Direct marketing (distribution) labor | 133,500 | 143,000 | 9,500 F |

The table depicts the operating budget for September 2020 for Bank Management Printers, Inc. The details of the table are as follows:
1. Number of checkbooks: 15,000
2. Selling price per book: 20 dollars
3. Variable cost per book: 8 dollars
4. Fixed costs for the month: 145,000 dollars

The table depicts the actual results for September 2020 for Bank Management Printers, Inc. The details of the table are as follows:
1. Number of checkbooks produced and sold: 12,000
2. Average selling price per book: 21 dollars
3. Variable cost per book: 7 dollars
4. Fixed costs for the month: 150,000 dollars

Performance Report, Year Ended December 31, 2020 is as follows:
1. Units sold
Actual results: 101,000 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 93,000 dollars
2. Revenues
Actual results: 681,750 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 334,800 dollars
3. Variable costs
Actual results: 404,000 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 167,400 dollars
4. Contribution margin
Actual results: 277,750 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 167,400 dollars
5. Fixed costs
Actual results: 220,350 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 110,000 dollars
6. Operating income
Actual results: 57,400 dollars
Flexible-budget variances: blank
Flexible budget: blank
Sales-volume variances: blank
Static budget: 57,400 dollars

Performance Report, June 2020 is as follows:
1. Units (pounds
Actual results: 460,000 dollars
Static budget: 447,000 dollars
2. Revenues
Actual results: 2,626,600 dollars
Static budget: 2,592,600 dollars
3. Variable manufacturing costs
Actual results: 1,651,400 dollars
Static budget: 1,564,500 dollars
4. Contribution margin
Actual results: 975,200 dollars
Static budget: 1,028,100 dollars
| Direct Materials | Direct Manufacturing Labor | |
| Cost incurred: Actual inputs actual prices | $200,000 | $90,000 |
| Actual inputs standard prices | 214,000 | 86,000 |
| Standard inputs allowed for actual output standard prices | 225,000 | 80,000 |

The table depicts May 2020 static budget for Rugged Life. The details of the table are as follows:
1. Number of jacket lots, where 1 lot equals 1 dozen jackets: 300
2. Direct materials per lot of jackets: 18 yards at 4.65 dollars per yard equals 83.70 dollars
3. Direct manufacturing labor per lot of jackets: 2.4 hours at 12.50 dollars per hour equals 30 dollars
| Actual Results | |
| Number of jacket lots sold | 325 |

The table depicts May 2020 total direct inputs for Rugged Life. The details of the table are as follows:
1. Direct materials: 6,500 yards at 4.85 dollars per yard equals 31,525 dollars
2. Direct manufacturing labor: 715 hours at 12.60 dollars per hour equals 9,009 dollars
| Total Direct Inputs: | |
| Direct materials | 6,500 yards at $4.85 per yard $31,525 |
| Direct manufacturing labor | 715 hours at $12.60 per hour $9,009 |
| Direct materials: 10 lb. at $4.50 per lb. | $45.00 |
| Direct manufacturing labor: 0.5 hour at $30 per hour | 15.00 |
| Direct materials: 98,055 lb. used | |
| Direct manufacturing labor: 4,900 hours | $154,350 |
| Standards per Chair | |
| Direct materials | 3 square yards of input at $5.50 per square yard |
| Direct manufacturing labor | 0.5 hour of input at $10.50 per hour |
| Per lot | Peoria Plant | Beverage King |
| Direct materials | 72 lbs. @ $3.20 per lb. | 70 lbs. @ $2.90 per lb. |
| Direct manufacturing labor | 2.5 hrs. @ $11 per hr. | 2.4 hrs. @ $10 per hr |
| Variable overhead | $21 per lot | $20 per lot |

The table depicts static budget and actual results for new loans originated, average amount of loan, variable costs per loan (professional labor, credit verification, federal documentation fees, and courier services), administrative costs (fixed), and technology costs (fixed). The details of the table are as follows:
1. New loans originated
Static budget: 8,200
Actual results: 10,250
2. Average amount of loan
Static budget: 145,000 dollars
Actual results: 162,000 dollars
3. Variable costs per loan, professional labor
Static budget: 360 dollars (8 hours at 45 dollars per hour)
Actual results: 475 dollars (9.5 hours at 50 dollars per hour)
4. Variable costs per loan, credit verification
Static budget: 100 dollars
Actual results: 100 dollars
5. Variable costs per loan, federal documentation fees
Static budget: 120 dollars
Actual results: 125 dollars
6. Variable costs per loan, courier services
Static budget: 50 dollars
Actual results: 54 dollars
7. Administrative costs (fixed)
Static budget: 800,000 dollars
Actual results: 945,000 dollars
8. Technology costs (fixed)
Static budget: 1,300,000 dollars
Actual results: 1,415,000 dollars

The table depicts information from the Emerald Statuary 2020 static budget. The details of the table are as follows:
1. Expected production and sales: 7,000 units
2. Expected selling price per unit: 680 dollars
3. Total fixed costs: 1,400,000 dollars

The table depicts standard quantity, standard price, and standard unit cost for direct materials and direct manufacturing labor. The details of the table are as follows:
1. Direct materials
Standard quantity: 10 pounds
Standard price: 8 dollars per pound
Standard unit cost: 80 dollars
2. Direct manufacturing labor
Standard quantity: 3.7 hours
Standard price: 50 dollars per hour
Standard unit cost: 185 dollars

The table depicts budget and actual income statements for offices cleaned, revenue, variable costs (costs of supplies, labor, and total variable costs), contribution margin, fixed costs, and operating income. The details of the table are as follows:
1. Offices cleaned
Budget: 140
Actual: 160
2. Revenue
Budget: 26,600 dollars
Actual: 36,000 dollars
3. Variable costs, costs of supplies
Budget: 630 dollars
Actual: 680 dollars
4. Variable costs, labor
Budget: 3,360 dollars
Actual: 4,200 dollars
5. Variable costs, total variable costs
Budget: 3,990 dollars
Actual: 4,880 dollars
6. Contribution margin
Budget: 22,610 dollars
Actual: 31,120 dollars
7. Fixed costs
Budget: 4,900 dollars
Actual: 4,900 dollars
8. Operating income
Budget: 17,710 dollars
Actual: 26,220 dollars

The table depicts budgeted amounts for October 2020 for Edgar Animal Health, Inc. The details of the table are as follows:
1. Average selling price per vial: 8.00 dollars
2. Total direct materials cost per vial: 3.50 dollars
3. Direct manufacturing labor cost per hour: 15.00 dollars
4. Average labor productivity rate (vials per hour): 100
5. Sales commission cost per vial: 0.70 dollars
6. Fixed administrative and manufacturing overhead: 900,000 dollars

The table depicts actual amounts for a chocolatier for the month of June. The details of the table are as follows:
1. Boxes produced: 10,000
2. Direct materials used in production: 13,000 pounds
3. Actual direct material cost: 78,000 dollars
4. Actual direct manufacturing labor-hours: 2,400
5. Actual direct manufacturing labor cost: 31,200 dollars

The table depicts standards for a chocolatier for the month of June. The details of the table are as follows:
1. Purchase price of direct materials: 7 dollars per pound
2. Direct materials per box: 0.90 pounds
3. Wage rate: 15 dollars per hour
4. Boxes per hour: 6

The table depicts standards for Best Bikes. The details of the table are as follows:
1. Cost of titanium: 18 dollars per pound
2. Titanium used per bicycle: 8 pounds

The table depicts actual results for the first month using the online supplier of titanium for Best Bikes. The details of the table are as follows:
1. Bicycles produced: 400
2. Titanium purchased: 5,200 pounds for 88,400 dollars
3. Titanium used in production: 4,700 pounds

The table depicts data for the month of July for Oyster Bay Surfboards. The details of the table are as follows:
1. Units completed: 5,600 units
2. Direct material purchases: 230,000 pounds
3. Cost of direct material purchases: 759,000 dollars
4. Actual direct manufacturing labor-hours: 43,000 hours
5. Actual direct manufacturing labor cost: 623,500 dollars
6. Direct materials efficiency variance: 1,200 dollars F
| Quantity per Batch | Price per Cup | |
| Peanuts | 60 cups | $1 |
| Dried cranberries | 30 cups | $2 |
| Chocolate pieces | 10 cups | $3 |

The table depicts actual quantity, actual cost, and actual mix for peanuts, dried cranberries, and chocolate pieces, as well as the actual total. The details of the table are as follows:
1. Peanuts
Actual quantity: 6,720 cups
Actual cost: 5,712 dollars
Actual mix: 64 percent
2. Dried cranberries
Actual quantity: 2,625 cups
Actual cost: 5,775 dollars
Actual mix: 25 percent
3. Chocolate pieces
Actual quantity: 1,155 cups
Actual cost: 3,350 dollars
Actual mix: 11 percent
4. Total actual
Actual quantity: 10,500 cups
Actual cost: 14,837 dollars
Actual mix: 100 percent

The table depicts standard costs for a unit of Sleek. The details of the table are as follows:
1. Direct materials, 2 pounds at unknown dollar amount per pound: 10.00 dollars
2. Direct manufacturing labor, unknown number of hours at 15 dollars per hour: 12.00 dollars
3. Manufacturing overhead, unknown percent of direct manufacturing labor costs: 3.00 dollars
4. Standard cost per unit: unknown dollar amount

The table depicts data from Barron’s records for the month of May. The details of the table are as follows:
1. Revenues: 180,000 dollars credit
2. Direct materials price variance: 1,048 dollars debit
3. Direct materials efficiency variance: 2,400 dollars debit
4. Direct manufacturing labor price variance: 1,925 dollars debit
5. Direct manufacturing labor efficiency variance: 2,250 dollars credit

The table depicts actual data for the construction department for September 2020. The details of the table are as follows:
1. Game sets produced: 80
2. Direct materials used in production: 1,800 square feet of wood
3. Actual direct material cost: 7,020 dollars
4. Actual direct manufacturing labor-hours: 300
5. Actual direct manufacturing labor cost: 4,650 dollars

The table depicts standard data for the construction department for September 2020. The details of the table are as follows:
1. Purchase price of direct materials: 4 dollars per square foot of wood
2. Direct materials per game set: 20 square feet of wood
3. Wage rate in construction department: 15 dollars per hour
4. Construction department direct labor hours per game set: 4 hours

The table depicts materials input, materials price, labor-hours used per lens, wage rate, and variable overhead rate for Firm A, Firm B, and the industry benchmark. The details of the table are as follows:
1. Materials input
Firm A: 2.25 ounces of glass
Firm B: 1.80 ounces of glass
Industry benchmark: 2.00 ounces of glass
2. Materials price
Firm A: 4.80 dollars per ounce
Firm B: 5.25 dollars per ounce
Industry benchmark: 5.00 dollars per ounce
3. Labor-hours used per lens
Firm A: 0.80 hours
Firm B: 1.20 hours
Industry benchmark: 1.0 hours
4. Wage rate
Firm A: 14.00 dollars per direct manufacturing labor-hour
Firm B: 11.00 dollars per direct manufacturing labor-hour
Industry benchmark: 12.00 dollars per direct manufacturing labor-hour
5. Variable overhead rate
Firm A: 16.00 dollars per direct manufacturing labor-hour
Firm B: 12.00 dollars per direct manufacturing labor-hour
Industry benchmark: 15.00 dollars per direct manufacturing labor-hour

The table depicts the budgeted direct manufacturing labor quantities for one cake. The details of the table are as follows:
1. Gabrielle: 3 hours
2. Joseph: 3 hours
3. Total: 6 hours

The table depicts the actual direct manufacturing labor costs for the month of May. The details of the table are as follows:
1. Gabrielle, 140 hours: 3,500 dollars
2. Joseph, 165 hours: 2,475 dollars
3. Total actual direct labor cost: 5,975 dollars

The table depicts recovered data for The Shirt Company. The details of the table are as follows:
1. Direct materials used: 800,000 square yards
2. Direct materials purchased: 820,000 square yards
3. Direct materials price variance: 24,600 dollars F
4. Direct materials efficiency variance: 16,000 dollars U
5. Direct manufacturing labor price variance: 26,500 dollars U
6. Direct manufacturing labor efficiency variance: 30,000 dollars U
7. Standard price of direct materials: 2 dollars per square yard
8. Standard quantity of direct materials per T-shirt: 1.2 square yards
9. Actual direct manufacturing labor cost: 7,976,500 dollars
10. Actual direct manufacturing labor rate: 15.05 dollars per hour

The table depicts actual data from completing 800 spa treatments last month. The details of the table are as follows:
1. Skilled, 3,318 hours: 99,540 dollars
2. Unskilled, 632 hours: 6,952 dollars
3. Total actual direct labor cost: 106,492 dollars
| Budgeted Amounts | Actual Amounts | |
| Magellan XS units produced | 4,000 | 4,400 |
| Navigation systems cost | $81,600 | $89,000 |
| Navigation systems used | 4,080 | 4,450 |
| Polarized glass cost | $40,000 | $40,300 |
| Sheets of polarized glass used | 800 | 816 |
| Plastic casing cost | $12,000 | $12,500 |
| Ounces of specialty plastic used | 4,000 | 4,250 |
| Direct manufacturing labor costs | $36,000 | $37,200 |
| Direct manufacturing labor-hours | 2,000 | 2,040 |