
| Direct materials | $45,000 |
| Production labor | 35,000 |
| Bookkeeper salary | 28,000 |
| Factory utilities | 18,500 |
| Office rent | 12,000 |
| Factory supervisor salary | 9,600 |
| Machine maintenance contract | 7,500 |
| Produced | Sold | |
| Year ended December 31, Year 1 | 50,000 | 40,000 |
| Year ended December 31, Year 2 | 50,000 | 55,000 |
| Year 1 | Year 2 |
| a. Higher | Higher |
| b. Higher | Lower |
| c. Lower | Higher |
| d. Lower | Lower |
| Direct labor | $420,000 |
| Direct materials | 210,000 |
| Variable overhead | 205,000 |
| Fixed overhead | 355,000 |
| Variable SG&A expenses | 150,000 |
| Fixed SG&A expenses | 195,000 |
| Absorption Cost Method | Variable Cost Method |
| a. $345,000 | $700,000 |
| b. $345,000 | $905,000 |
| c. $550,000 | $700,000 |
| d. $550,000 | $905,000 |
©2016 DeVry/Becker Educational Development Corp. All Rights Reserved.

Details of the spreadsheet are as follows:
(A) April 2020
1. Unit data
• Beginning inventory: 0
• Production: 500
• Sales: 350
2. Variable costs
• Manufacturing cost per unit produced: $10,000
• Operating (marketing) cost per unit sold: 3,000
3. Fixed costs
• Manufacturing costs: $2,000,000
• Operating (marketing) costs: 600,000
(B) May 2020
1. Unit data
• Beginning inventory: 150
• Production: 400
• Sales: 520
2. Variable costs
• Manufacturing cost per unit produced: $10,000
• Operating (marketing) cost per unit sold: 3,000
3. Fixed costs
• Manufacturing costs: $2,000,000
• Operating (marketing) costs: 600,000.

Details of the spreadsheet are as follows:
(A) April 2020
• Direct material cost per unit: $6,700
• Direct manufacturing labor cost per unit: 1,500
• Manufacturing overhead cost per unit: 1,800
(B) May 2020
• Direct material cost per unit: $6,700
• Direct manufacturing labor cost per unit: 1,500
• Manufacturing overhead cost per unit: 1,800.

The table depicts unit data (beginning inventory, production, and sales), variable costs (manufacturing cost per unit produced and operating/marketing cost per unit sold), and fixed costs (manufacturing costs and operating/marketing costs) for January, February, and March. The details of the table are as follows:
Beginning inventory
Production
Sales
Variable manufacturing cost per unit produced
Variable operating/marketing cost per unit sold
Fixed manufacturing costs
Fixed operating/marketing costs

The table depicts direct material cost per unit, direct manufacturing labor cost per unit, and manufacturing overhead cost per unit for January, February, and March. The details of the table are as follows:
Direct material cost per unit
Direct manufacturing labor cost per unit
Manufacturing overhead cost per unit
Total

The table depicts Tomlinson Company data for the year ended December 31, 2020. The details of the table are as follows:
1. Beginning inventory, January 1, 2020: 90,000 units
2. Ending inventory, December 31, 2020: 34,000 units
3. 2020 sales: 433,000 units
4. Selling price (to distributor): 24.00 dollars per unit
5. Variable manufacturing cost per unit, including direct materials: 5.40 dollars per unit
6. Variable operating (marketing) cost per unit sold: 1.20 dollars per unit sold
7. Fixed manufacturing costs: 1,852,200 dollars
8. Denominator-level machine-hours: 6,300
9. Standard production rate: 60 units per machine-hour
10. Fixed operating (marketing) costs: 1,130,000 dollars

Details of the screenshot are as follows:
Units produced: 21,000
Units sold: 18,500
Selling price: $432
Variable costs
Manufacturing cost per unit produced:
Direct materials: $33
Direct manufacturing labor: 23
Manufacturing overhead: 62
Marketing cost per unit sold: 46
Fixed costs
Manufacturing costs: $1,550,000
Administrative costs: 906,300
Marketing: 1,479,000.

Details of the table are as follows:
Absorption costing
(A) Year 2019
1. Sales (units): 29,000
2. Revenues: $2,233,000
3. Cost of goods sold
• Beginning inventory: 0
• Production: 2,030,000
• Available for sale: 2,030,000
• Deduct ending inventory: 0
• Adjustment for production-volume variance: 0
• Cost of goods sold: 2,030,000
4. Gross margin: 203,000
5. Selling and administrative expenses (all fixed): 203,000
6. Operating income: $0
7. Beginning inventory: 0
• Production (units): 29,000
• Sales (units): 29,000
• Ending inventory: 0
• Variable manufacturing cost per unit: $14
• Fixed manufacturing overhead costs: $1,624,000
• Fixed manufacturing costs allocated per unit produced: $56
(B) Year 2020
1. Sales (units): 29,000
2. Revenues: $2,233,000
3. Cost of goods sold
• Beginning inventory: 0
• Production: 2,436,000
• Available for sale: 2,436,000
• Deduct ending inventory: (406,000) in parenthesis
• Adjustment for production-volume variance: (324,800) in parenthesis
• Cost of goods sold: 1,705,200
4. Gross margin: 527,800
5. Selling and administrative expenses (all fixed): 203,000
6. Operating income: $324,800
7. Beginning inventory: 0
• Production (units): 34,800
• Sales (units): 29,000
• Ending inventory: 5,800
• Variable manufacturing cost per unit: $ 14
• Fixed manufacturing overhead costs: $1,624,000
• Fixed manufacturing costs allocated per unit produced: $56
(C) Year 2021
1. Sales (units): 34,800
2. Revenues: $2,679,600
3. Cost of goods sold
• Beginning inventory: 406,000
• Production: 2,030,000
• Available for sale: 2,436,000
• Deduct ending inventory: 0
• Adjustment for production-volume variance: 0
• Cost of goods sold: 2,436,000
4. Gross margin: 243,600
5. Selling and administrative expenses (all fixed): 203,000
6. Operating income: $40,600
7. Beginning inventory: 5,800
• Production (units): 29,000
• Sales (units): 34,800
• Ending inventory: 0
• Variable manufacturing cost per unit: $14
• Fixed manufacturing overhead costs: $1,624,000
• Fixed manufacturing costs allocated per unit produced: $56.

The table depicts 2020 information for Ardella. The details of the table are as follows:
Inventory, January 1, 2020: 32,800 basketballs
Inventory, December 31, 2020: 25,100 basketballs
Fixed manufacturing costs: 1,020,000 dollars
Fixed administrative costs: 4,726,400 dollars
Direct materials costs: 9 dollars per basketball
Direct labor costs: 6 dollars per basketball

The table depicts sales, production, selling price, fixed manufacturing costs, and fixed operating (nonmanufacturing) costs for 2019 and 2020. Note: Management adopted the policy, effective January 1, 2020, of producing only as much product as needed to fill sales orders. During 2020, sales were the same as for 2019 and were filled entirely from inventory at the start of 2020. The details of the table are as follows:
Sales
Production
Selling price
Fixed manufacturing costs

Spreadsheet shows two columns variable costing and absorption costing; details are as follows:
(A) Variable costing
1. Revenues: $9,050,000
2. Cost of goods sold (at standard costs): 4,665,000
3. Fixed manufacturing overhead (budgeted): 1,400,000
4. Fixed manufacturing overhead variances (all unfavorable)
• Spending: 80,000
• Production volume: Nil
5. Total marketing and administrative costs (all fixed): 1,560,000
6. Total costs: 7,705,000
7. Operating income: $1,345,000
8. Inventories (at standard costs)
• December 31, 2019: $1,465,000
• December 31, 2020: 75,000
(B) Absorption costing
1. Revenues: $9,050,000
2. Cost of goods sold (at standard costs): 5,875,000
3. Fixed manufacturing overhead (budgeted): Nil
4. Fixed manufacturing overhead variances (all unfavorable)
• Spending: 80,000
• Production volume: 350,000
5. Total marketing and administrative costs (all fixed): 1,560,000
6. Total costs: 7,865,000
7. Operating income: $1,185,000
8. Inventories (at standard costs)
• December 31, 2019: $1,745,000
• December 31, 2020: 195,000.

The table depicts information for the fall semester of 2020 for Northern Press. The details of the table are as follows:
Estimated sales: 24,000 books
Beginning inventory: 0 books
Average selling price: 84 dollars per book
Variable production costs: 52 dollars per book
Fixed production costs: 432,000 dollars per semester
Note: The fixed-cost allocation rate is based on expected sales and is therefore equal to 432,000 dollars divided by 24,000 books, which is 18 dollars per book.

Details of the spreadsheet for each denominator-level capacity concept are as follows:
Theoretical capacity
Budgeted fixed manufacturing overhead per period: $28,300,000
Days of production per period: 360
Hours of production per day: 24
Barrels per hour: 530
Practical capacity
Budgeted fixed manufacturing overhead per period: $28,300,000
Days of production per period: 352
Hours of production per day: 20
Barrels per hour: 500
Normal capacity utilization
Budgeted fixed manufacturing overhead per period: $28,300,000
Days of production per period: 352
Hours of production per day: 20
Barrels per hour: 395
Master-budget capacity utilization for each half year
January to June 2020
Budgeted fixed manufacturing overhead per period: $14,150,000
Days of production per period: 176
Hours of production per day: 20
Barrels per hour: 310
July to December 2020:
Budgeted fixed manufacturing overhead per period: $14,150,000
Days of production per period: 176
Hours of production per day: 20
Barrels per hour: 480.

Details of the spreadsheet are as follows:
Beginning inventory, 1-1-2020: 0 barrels
Production: 2,640,000 barrels
Ending inventory, 12-31-2020: 180,000 barrels
Actual variable manufacturing costs: $79,464,000
Actual fixed manufacturing overhead costs: $26,900,000.
| Materials | $15 |
| Labor | $32 |
| Overhead | $18 |
| Theoretical capacity | 850,000 bulbs |
| Practical capacity | 425,000 bulbs |
| Normal capacity | 272,000 bulbs (average expected output for the next 3 years) |
| Master-budget capacity | 212,500 bulbs expected production this year |

The table depicts sales revenue, cost of goods sold, variances (direct materials, direct labor, manufacturing overhead), other costs (all fixed), total costs, and net income using four different methods. The details of the table are as follows:
Sales revenue
Cost of goods sold
Added variances, direct materials
Added variances, direct labor
Added variances, manufacturing overhead
Added other fixed costs
Total costs
Net income

The table depicts variable and fixed cost information for JetStar’s jet bridges. The details of the table are as follows:
Variable costs per jet bridge:
Fixed costs for the first 3 quarters of 2020:

The table depicts variable and fixed cost information for JetStar’s jet bridges. The details of the table are as follows:
1. Variable costs per jet bridge:
Materials: 5,400 dollars
Labor: 3,200 dollars
Manufacturing overhead: 6,400 dollars
Selling: 1,400 dollars
General and administrative: 1,005 dollars
2. Fixed costs for the first 3 quarters of 2020:
Manufacturing overhead: 849,915 dollars allocated based on budgeted production
Selling: 590,000 dollars
General and administrative: 895,000 dollars
| 1st Quarter | 2nd Quarter | 3rd Quarter | |
| Budgeted production | 60 | 65 | 62 |
| Actual production | 60 | 65 | 62 |
| Sales | 55 | 58 | 54 |
| Sales price: $33,000 per jet bridge | |||
| Fixed selling costs by quarter | 200,000 | 200,000 | 190,000 |
| Fixed G&A costs by quarter | 395,000 | 250,000 | 250,000 |